۴۵هزارنفردرشهرستان مبارکه،تا تاریخ ۳خرداد فشارخونشان ثبت شده است

اخبار شهرستان مبارکه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اصفهان من،دکتر علی پارسا رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مبارکه با بیان اینکه نیمی از افرادمبتلا به فشار خون ،بی خبر از این بیماری هستند افزود:برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون به صورت کشوری توسط وزرات بهداشت باهمکاری دستگاه های همکار در سطح کشور در حال اجراست.

این برنامه همزمان با روز جهانی فشار خون،در دو مرحله در سراسر کشورآغازشد؛از (۲۷ اردیبهشت) فعالیت در قالب اطلاع رسانی و آموزش جلب همکاری دستگاه و ارگان ها و اندازه گیری فشار خون در سطح مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاهها و خانه های بهداشت
و(۱۸خرداد تا ۱۵ تیر)کنترل و اندازه گیری فشار خون کلیه افراد بالای سی سال،زنان باردار و گروه های پر خطر و بیماران کلیوی در ایستگاهها و مراکز خدمات جامع سلامت بوده است.

وی عنوان کرد:تا این لحظه در کشور حدود ۱۸ میلیون نفر از جامعه هدف فشار خون شان، ثبت و وارد سامانه کشوری شده است؛ثبت فشار خون افراد در مراکز بهداشتی درمانی،خانه های بهداشت،پایگاه های بهداشت تحت پوشش شبکه در حال ثبت و جمع آوری است.ایستگاه های ثابت و سیار در سطح شهرها باهمکاری نیروهای داوطلب نیز در حال فعالیت هستند.ثبت خود اظهاری،نیز روش دیگری است که خود افراد از طریق سایت اطلاعات فشار خون شان را وارد میکنند.

دکتر پارسا گفت:آمار هانشان میدهد تا این لحظه بیش از ۱۸میلیون افراد در سطح کشور، فشار خون شان ثبت شده؛که این افراد ۱۵/۳۵درصد فشار خون بالا داشتند.البته ۷ درصد از این افرادهمراه با فشار خون بالا دیابت نیز دارند؛بیشترین گروه سنی که فشار خونشان ثبت شده ۳۰تا۴۰سال و گروه بالای ۶۰ سال بوده است.
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رتبه ی سوم در کشور با بیش ۳۲۲هزار نفر که در ایستگاه ها فشارخونشان اندازه گیری شده،پرسنل شاغل شبکه بهداشت ودرمان نیز موظف هستند اطلاعات سلامت شان را وارد سامانه کنند؛بیشترین آمار ثبت فشار خون درشهرستان های خارج از مرکز استان لنجان و نجف آباد و#مبارکه بوده است.

وی گفت:۴۵هزارنفردرشهرستان مبارکه،تا تاریخ ۳خرداد فشارخونشان ثبت و وارد سامانه شده که حدود ۵۴ درصد از جمعیت هدف راشامل میشودضمناً این طرح تا ۱۵تیرماه ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم تا پایان این طرح به آمار ۸۴هزار نفر ثبت و اندازه گیری فشار خون در شهرستان برسیم.
انتظار داریم مردم در این فرصت باقیمانده به مراکز بهداشتی درمانی یا ایستگاه هایی که در سطح شهرقرار دارد مراجعه نمایند.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مبارکه تاکید کرد :مجتمع فولاد، سیمان سپاهان،پل اکریل،صنایع مستقر در شهرک صنعتی دهسرخ ایستگاه هایی توسط واحد های بهداشتی درصنایع مستقر کرده؛که شاغلین این مراکزنیز ازاین طرح استقبال کرده اند.ضمناً هلال احمر،نیروی مقاومت بسیج و شهرداری ها و سایر ارگان ها تعامل و همکاری فوق العاده ای در راستای اجرای این طرح داشته اند.

دکتر پارسا افزود:یکی ازدغدغه های نظام سلامت،بحث فشار خون هست که شیوع بالایی در جامعه دارد و
(از هر ۴نفر یک نفر فشار خون بالادارد.)
طبعات و عوارض فشار خون منجر به اختلالات جسمی و در مواردی باعث مرگ افراد میشود.

در ابتدا هدف ما شناسایی افراد بیمار،سپس فراخوان از طریق مراکز بهداشتی درمانی(مراقبت،آموزش وکنترل فشار خون) ودرنهایت ارجاع به پزشک و درمان افراد صورت میگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *