شیردهی منشأ سلامتی برای مادر می باشد و از افسردگی دردوران بارداری جلو گیری می‌کند

سلامت

سرکارخانم دکتر خدیجه عباسی متخصص تغذیه به مناسبت روز شیر مادر در گفت و گو با پایگاه خبری فجرنا تصریح کرد:
موضوعی که امروزدر خدمت شما هستیم ارزش تغذیه ای شیرمادراست.همان طورکه میدانید شیرمادر،از بدوتولد تاپایان شش ماهگی کاملا نیازهای تغذیه ای بدن نوزادرا تامین می کندوهماهنگ با رشدکودک است ؛و سرشاراز عناصر ضروری برای رشدمغزی وجسمی نوزاد است وتا پایان شش ماهگی نوزاد به هیچ نوع تغذیه ای دیگرغیر از ویتامین ADبه میزان ۲۵قطره از پایان ۱۵ روزگی نیازندارد.
شیرمادر محافظ کودک در برابربیماری های عفونی و اسهالی است وباعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد می شود و عوامل حساسیت زایی در شیرمادر وجود ندارد و تاکنون هیچ گونه حساسیت نوزاد به شیرمادر گزارش نشده است.

وی افزود:شیرمادر باعث بروز،کمترچاقی درنوزاد می شود وهضم آن برای نوزاد راحت است و نیاز به آماده سازی ندارد،درجه حرارت و گرمای آن مطابق ومناسب با نیازو حرارت بدن نوزاد است.این موهبت الهی عاری ازهرگونه میکروب و استریل است و مثل شیرهای دیگرامکان آلودگی با آن وجود ندارد.نکته ی مهم این است که این شیردهی منشأ سلامتی برای مادرمی باشد و از افسردگی پس از زایمان جلو گیری می‌کند و همچنین از بروز سرطان ها و انواع بیماری های مربوط به زنان جلوگیری می کند.

دکترعباسی نیز عنوان کرد:
اکنون ما فرض می کنیم که مادربنا به دلایل پزشکی یابیماری و یا عدم داشتن شیرکافی نمی تواند به نوزاد خود شیردهد ما ناچارهستیم یک جایگزین به این مادر معرفی کنیم،بهترین شیر،شیرخشک های آماده ی تجاری که به آن شیرخشک فرمولا گفته می شود است که هرکدام برای گروه سنی خودمختص است یعنی شیرخشک شماره ی یک برای شش ماهگی،شیرخشک شماره ی دو برای یک سالگی وبه همین ترتیب.
بنابراین مناسب ترین شیرها همین شیرها هستندو ما اصلا شیرگاورا توصیه نمی کنیم به دلیل اینکه پروتئین دیرهضم داردوباعث می شود
نوزادمشکلات گوارشی و حساسیتی پیدا کندوعدم تحمل داشته باشدوبهتر است شیرگاوتاقبل از یک سالگی اصلا استفاده نشوداما بعد از یک سالگی ممنوعیت مصرفی وجود ندارد.

خدیجه عباسی ادامه داد: شیرگاو نمی تواند نیاز های نوزاد را به طور کامل برآورده کندبه همین دلیل است که ما شیرخشک را باتوجه به شرایط سنی نوزاد درنظر می گیریم تا پایان شش ماهگی که بازهم تغذیه انحصاری است و از پایان شش ماهگی که تغذیه نوزاد شروع می شود سعی می کنیم شیرخشک راکمترکنیم و تغذیه را بیشتر بگنجانیم،از یک سالگی به بعد مادر،تغذیه و شیرگاو را جایگزین شیرخود می کند.‌

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *