سید محسن محمودی رئیس اداره بهزیستی شهرستان مبارکه ۱۲آذر روز جهانی معلولین را گرامی داشت.

اخبار شهرستان مبارکه

سید محسن محمودی رئیس اداره بهزیستی شهرستان مبارکه ضمن گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اصفهان من ،۱۲ آذر روز جهانی معلولین راگرامی داشت؛ و گفت:به همین مناسبت اداره بهزیستی شهرستان مبارکه همزمان با سراسر کشور برنامه ای برای معلولین تحت حمایت تدارک دیده است.
وی به آماری بالغ بر۳۴۰۰ نفر در سطح شهرستان اشاره کرد که خدمات مختلفی از بهزیستی استفاده میکنند.همچنین به۶مرکز فعّالی که در سطح شهرستان فعالیت میکنند نیز اشاره کرد:
۱)مرکز شبانه روزی که از معلولین ذهنی نگهداری و مراقبت میکند و در حال حاظر حدود۸۴ نفر یارانه بگیر در این مرکز وجود دارد.
۲)مرکز اُتیسم که ۱۴ نفر یارانه بگیر،نیزدر این مرکز هستند.
۳)مرکز روزانه سالمندان ، که ۵۰ نفر یارانه بگیر دارند و هم چنین خدماتی که این مرکزارائه میدهدبه صورت(Home visit)هست،یعنی پرستار،پزشک،روانشناس و کاردرمان و فیزیوتراپ در خانه به افراد مراجعه میکنند.
۴) مرکز اعصاب و روان که ۴۸ نفر بیماران اعصاب و روان روزانه به این مرکز مراجعه میکنند، و از خدماتی نظیر اشتغال،روانشناسی وویزیت پزشک استفاده میکنند.
۵) مرکز حرفه آموزی دخترانه بالای ۱۴ سال ،که۳۷ نفر دختردر این مرکز نیزخدماتی دریافت میکنند.
۶)هم چنین مرکز حرفه آموزی پسران بالای ۱۴ سال ، که۳۹ نفر هم در این مرکز از خدمات روزانه استفاده میکنند.
۷) مرکزذهنی زیر۱۵ سال داریم که هم دختران زیر ۱۵ سال و هم پسران در این مرکز خدمات روزانه نظیر مهارت های زندگی،ویزیت کار درمان،ویزیت گفتار درمان ، ویزیت روانشناس استفاده میکنند.
محمودی گفت:
در کل از حدودجمعیت بالغ بر ۳۴۲۹نفر که شناسایی شده اند،۲۵۱ نفر از افراددر این مراکز خدماتی دریافت میکنند ،هم چنین ازاین تعداد تا آبان ماه سال جاری حدود۱۵۳نفر به آمار اضافه شده که درحال حاضر ماهیانه مبلغ ۵۳ هزار تومان مستمری میگیرند.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان مبارکه گفت:ما علاوه برموارد ذکر شده خدمات دیگری نیز ارائه می دهیم ؛و فقط آبان ماه سال جاری تقریبا به ارزش۱۰ میلیون تومان به ۲۳ نفر از معلولین واجد شرایط وسایل کمک توانبخشی اهدا کرده ایم،و معمولا هرماهه این برنامه را در الویت داریم که وسایل توانمندی شامل:سمعک،ویلچر،والکر،عصا،اعضای مصنوعی و… را به معلولین ارائه کنیم با توجه به این که تعدادی ازمعلولین جسمی ضایعه نخاعی هستند ما ماهیانه به ۴۳ نفر از معلولین سطح شهرستان مبلغ ۵۳۷۵۰۰۰۰هزار تومان پرداخت میشود
هم چنین برای حق پرستاری خانواده یا کسی که از آنها نگهداری میکنند، مبلغی ماهانه واریز میشود.از این ۴۳ نفر ۳۴ نفر زخم بستر دارند که ماهیانه ۳میلیون تومان به این افراد وسایل سونداژ و پانسمان نیز به منظور جلوگیری از زخم بستر ارائه میشود،هرچند که به مددجویان یا توانخواه ها یک سری وسایل خاص مثل تشک مواج برای جلوگیری از زخم بستر و بالابرکه به منظورجابه جایی آسانتر این افراداستفاده میشود که قیمت آن۳۸۰۰۰۰۰تومان میباشد که به خانواده ها اهدا میگردد.
غیر از این هزینه ها گاهی از صندوقCBR(توانبخشی مبتنی برجامعه درمناطق روستایی)ماهیانه بالغ بر ۲ میلیون تومان بر اساس نیازهایی که دارند میتوانیم خدماتی ارائه دهیم.
آقای محمودی گفت : در حال حاضر شش مرکز داریم و انشاالله در تلاش هستیم که بتوانیم یک مرکز دیگر به اسم خانه ی کوچک معلولین مرزی که این مرکز را هم بهزیستی یارانه اش را از طریق خیرین یا افراد حقیقی که به صورت خصوصی پرداخت میکن،اداره خواهد کرد.
البته پیگیری هایی در این زمینه با یک موسسه خیریه صورت گرفته و امید است که بتواتیم تا آخر سال ۹۷ این مرکز را به منظور ارائه خدمات برای اَیتامی که معلول هم هستند و زیر پوشش بهزیستی میباشند افتتاح کنیم.
وی همچنین گفت:به مناسبت روز جهانی معلولین جشنی برای معلولین سطح شهرستان خواهیم داشت و قرار است در این برنامه از دانشجویان معلول موفق و معلولین موفق تجلیل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *